Strona Główna         Plan lekcji          Kalendarz        Galeria        Kontakt          Poczta
  „BO TU WIECZNY MA PRZYBYTEK: NAUKA OJCZYZNA I CNOTA” ADAM MICKIEWICZ  

 

Aktualności 2016/2017

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

 W dniu 2 marca 2017 r. w naszej szkole odbył się pokaz prezentacji przedstawiającej wyprawę do Rosji i Mongolii. Historię swojej podróży przybliżył młodzieży pan Ryszard Stabach, jeden z członków grupy „Trzask.pl”. Odwiedziliśmy Moskwę - największe i najdroższe miasto Europy, oglądaliśmy zjawisko „białych nocy”, poznaliśmy krajobrazy na trasie kolei transsyberyjskiej, byliśmy nad brzegiem najgłębszego jeziora na świecie - Bajkału, szukaliśmy dinozaurów na pustyni Gobi, zajrzeliśmy do jurt mongolskich. Pokazywanym fotografiom towarzyszył bogaty opis słowny, zawierający dziesiątki istotnych informacji, masę ciekawostek, sytuacji i przygód, które miały miejsce w czasie trwania wyjazdu. Pokaz zorganizowały panie Renata Kantor i Dorota Cichowska ze Szkolnego  Klubu Turysty. Czekamy na kolejne spotkania.

  

Aktualności 2015/2016

KONKURS FOTOGRAFICZNY

  10 czerwca został rozstrzygnięty szkolny konkurs fotograficzny „Pocztówka z Dębicy”. Nagrodzeni uczniowie:
I miejsce Katarzyna Wośko (2c);
II miejsce Nikodem Zbaraza (2a);
III miejsce Kacper Foryś (3a).
Organizatorki – pani Dorota Cichowska i pani Renata Kantor gratulują nagrodzonym i dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie.

 


KONKURS FOTOGRAFICZNY 2016 - Zapoznaj się z regulaminem  (tutaj).

 

 


KONKURS FOTOGRAFICZNY

  Szkolny Klub Turysty TRAMP zaprasza wszystkich fotografujących do uczestnictwa w szkolnym konkursie „Pocztówka z Dębicy”. Zależy nam na tym, aby uczestnicy ukazali ciekawe, „pocztówkowe” oblicze naszego miasta, które w interesujący sposób zaprezentuje Dębicę. Zachęcamy do twórczej pracy i do wykreowania własnych autorskich wizji takiej fotograficznej pocztówki. Ocenie podlegać będzie również forma indywidualnego ujęcia autora zdjęć, jego pomysł i oryginalne  spojrzenie na temat. Osobami odpowiedzialnymi za konkurs są pani Dorota Cichowska i pani Renata Kantor.

 


SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

  3 grudnia uczniowie naszej szkoły dzięki podróżnikowi panu Ryszardowi Stabachowi z grupy „Trzask.pl” mieli możliwość wirtualnego zwiedzenia Indii - państwa Południowej Azji, nazywanego „ krajem świętych krów i biednych ludzi”. Dzięki prezentacji zdjęć, popartej barwnymi opowieściami, wtopiliśmy się w tłumy przechodniów codziennie zalewających największe miasta Indii. Spędziliśmy czas w świątyni Kami Mata, w której świętym zwierzęciem jest szczur, odbyliśmy podróż po Gangesie, podziwialiśmy wspaniały Taj Mahal- według wielu najpiękniejszy  pomnik miłości na ziemi oraz odwiedziliśmy słynne Niebieskie Miasto.  Pokaz zorganizowały panie Renata Kantor i Dorota Cichowska ze Szkolnego  Klubu Turysty. Czekamy na kolejne spotkania.

 Aktualności 2014/2015

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO

  W szkolnym konkursie fotograficznym „Najpiękniejsze miejsca w Dębicy i okolicy” zorganizowanym przez koło turystyczne Tramp, nagrodzono i wyróżniono prace:
Klaudii Kukli z kl. IIIa - I miejsce
Kingi Wrzesień z kl. IIIc - wyróżnienie
Julii Żymuły z kl. IIa - wyróżnienie
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie.

 


KONKURS FOTOGRAFICZNY 2015 - Zapoznaj się z regulaminem  (tutaj).

 

 


SZKOLNY KONKURS „CZY ZNASZ SWOJE MIASTO”

  Został rozstrzygnięty szkolny konkurs turystyczno – geograficzny zorganizowany przez koło turystyczne TRAMP pt. „Czy znasz swoje miasto?”. Konkursowi przyświecał cel, aby w świadomości uczniowskiej kształtowało się przekonanie o bogactwie kulturowym i geograficznym ich małej ojczyzny.
Oto wyniki: I miejsce Kinga Wrzesień z kl. III c, II miejsce Aleksandra Górz z kl. II b oraz Hanna Bek
z kl. II b. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym uczennicom. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział
w konkursie.


KONKURS O DĘBICY

  Klub Turysty TRAMP organizuje konkurs pod hasłem „CZY ZNASZ SWOJE MIASTO?”, który odbędzie się 27.02.2015 r. Konkurs adresowany jest do  wszystkich uczniów naszego gimnazjum.
Zapraszamy do udziału w konkursie dotyczącym znajomości swojego miasta.
Regulamin konkursu (tutaj).

 

 


SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

  15 grudnia 2014 r. w MG nr 1 odbył się wykład, który swoją treścią odbiegał od informacji, jakie uczniowie poznają na lekcji. Gimnazjaliści spotkali się z niezwykłym człowiekiem, panem Ryszardem Stabachem, z grupy „Trzask pl.” Pan podróżnik przybliżył nam Izrael i Palestynę. Opowiadał o Ziemi Świętej, o wizycie w Jerozolimie, Akce, Galilei, nad Morzem Martwym i Morzem Czerwonym, na pustyni Negev. Najważniejsze jednak były informacje o ludziach, z którymi rozmawiał, podpatrywał ich życie. Godny podkreślenia jest ciekawy, niepodręcznikowy, okraszony humorem sposób prezentowania swoich bezpośrednich obserwacji i doświadczeń doznanych podczas podróży. Opowieści przepełnione pasją i miłością do podróżowania poparte fotografiami, cieszyły się zainteresowaniem młodzieży. Pomimo tego, że spotkanie trwało 2 godziny lekcyjne, na twarzach uczniów nie widać było cienia znużenia. Najbardziej aktywni, którzy z wielką gorliwością odpowiadali na pytania, w nagrodę otrzymali paczkę żelek. Gdy spotkanie dobiegło końca, uczniowie oraz nauczyciele gorącymi brawami podziękowali za oryginalną lekcję geografii. Spotkanie zorganizowały panie Renata Kantor i Dorota Cichowska ze Szkolnego  Klubu Turysty.

 Aktualności 2013/2014:

„DĘBICA W OBIEKTYWIE”

       Został rozstrzygnięty szkolny konkurs fotograficzny zorganizowany przez szkolne koło turystyczne TRAMP pt. „Dębica w obiektywie”. Jury w składzie: p. Jolanta Wójcik, p. Dorota Cichowska i p. Renata Kantor, wyłoniło spośród złożonych prac zwycięzców i przyznało wyróżnienia: I miejsce: Zuzanna Mateja( IIIa),  II miejsce: Jakub Olechowski (IIIa),  III miejsce: Karolina Barnaś (IIa), Weronika Kantor (IIa), wyróżnienia: Kinga Wrzesień (IIc), Natalia Kubik (IIIc) i Natalia Koczanowska (IIId). Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i osobom wyróżnionym! Dziękujemy wszystkim , którzy wzięli udział w konkursie.

 

 

 

 


PIESZO NA KAŁUŻÓWKĘ

      Na początku kwietnia (05.04.14) opiekunki koła turystycznego „Tramp” p. R. Kantor i p. D. Cichowska wraz z grupą uczniów z kl. IIa MG nr 1 w Dębicy wybrali się na pieszą wędrówkę w ramach projektu edukacyjnego „Szlakiem polskich bohaterów” na Kałużówkę. Polana Kałużówka leży w odległości ok. 8 km od Dębicy, otoczona ze wszystkich stron lasem. Marsz rozpoczął się od szkoły w Gumniskach, gdzie w czasie II wojny światowej mieściła się siedziba komendy Obwodu ZWZ-AK Dębica. Wspinając się na Dębniak zielonym szlakiem turystycznym podziwialiśmy panoramę okolicy. Wchodząc do lasu kierowaliśmy się oznaczeniami prowadzącymi do celu. W połowie podejścia na polanę uczestnicy zatrzymali się przy pomniku poświęconym poległym w walce z okupantem. Na polanie Kałużówka, na której miała miejsce największa bitwa akcji „Burza” w rejonie południowo-wschodniej Polski stoi pomnik upamiętniający te wydarzenia oraz żołnierzy AK poległych w akcji. Oddziałami tymi dowodził mjr Adam Lazarowicz. Uczniowie zapalili znicze, minutą ciszy uczcili to miejsce. Schodząc do Gumnisk zatrzymaliśmy się przy krzyżu upamiętniającym brawurową akcję żołnierzy dębickiej dywersji.

Na Kałużówkę prowadzą szlaki:

Szlak turystyczny: Dębica – Łysa Góra (376 m) – Gumniska – Polana Kałużówka -  Dębniak - Połomia – Jaworze Dolne

       Droga św. Jakuba Via Regia

     Szlak Partyzancki II Zgrupowania Armii Krajowej Obwodu Dębica: Gumniska – Dębniak – Polana Kałużówka – Braciejowa –
          Oko (388 m) – Gumniska

Daje to  możliwość przejścia znakowanymi szlakami, bez powtarzania tych samych odcinków trasy. Do Kałużówki można dotrzeć również wieloma nieznakowanymi drogami i ścieżkami leśnymi.

Trasa, którą przeszliśmy w ramach projektu edukacyjnego zapisana w GPS.


Regulamin  szkolnego konkursu fotograficznego

„Dębica w obiektywie

I. Organizator:

Organizatorem konkursu jest koło turystyczne TRAMP działające w Miejskim Gimnazjum nr 1 w Dębicy.

II. Cel:

Celem konkursu jest uchwycenie w obiektywie osobliwych walorów naszego miasta, ze zwróceniem szczególnej uwagi na

miejsca zabytkowe, historyczne, pamiątki kultury, pobudzenie uczestników do indywidualnych, twórczych poszukiwań

i odkrywania na nowo najbliższej okolicy.

III. Warunki uczestnictwa:

      1.            Konkurs przeznaczony jest dla uczniów pasjonujących się fotografią.

      2.            Prace należy składać w terminie   do 29 kwietnia 2014 r.

      3.            Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju 2014 r.

      4.            Ilość prac: każdy autor może złożyć dwa zdjęcia w dowolnej technice . Fotografie mogą być zarówno w          
           poziomie jak i w pionie, kolorowe, czarno-białe i w sepii, wydrukowane na papierze fotograficznym.

      5.            Format zdjęć powinien być zbliżony do rozmiarów 15 x 30.

      6.            Każdy uczestnik konkursu zobowiązany jest również  do złożenia  zdjęć na płytce CD.

      7.            Do prac powinna być dołączona informacja zawierająca: imię i nazwisko autora,  klasę,  miejsce wykonania
           fotografii.

      8.            Prace nie spełniające regulaminu nie będą podlegały ocenie.

      9.            Prace należy składać u organizatorów -  p. D. Cichowskiej i p. R. Kantor opiekunek klubu turystycznego TRAMP.

     10.           Fotografie zgłoszone do konkursu nie będą zwracane i pozostaną w zbiorach organizatora.

IV. Ocena prac:

1. Oceny prac dokona Jury powołane przez organizatorów.

2. Jury będzie zwracało uwagę na zgodność tematyczną, metodę ujęcia tematu, pomysłowość   ujęć.

 

 

Powrót

 
© Miejskie Gimnazjum nr 1 w Dębicy. Wszystkie prawa zastrzeżone.